Dvacet let je fakt dost

4. 02. 2019 11:35:23
Dal jsem si čas a odstup, abych nereagoval zbytečně agresivně. Přečetl jsem si blog „tři sta melounů za misionáře,” od blogerky Palkové. Možná se mi povede něco srozumitelného vyjádřit.

Pominu-li důvěřivost, kterou blogerka Palková chová k médiím, což jsem patřičně pod jejím blogem vyjádřil, zamyslím se nad některými jejími argumenty, které přednesla. Nebudu se zabývat těmi, co okopírovala například na wikipedii, dokonce bez udání zdroje. Pak bych rád zapolemizoval, jako člověk, který prošel valnou část světa a byl občas v ohrožení, které cestování pěšky, život pod širým nebem přináší.

Jeden z jejich argumentů je asi tento. Cituji:
dobře místo Izraele na který jste očividně velmi citlivý dosaďme Česko-policie zachytí Súdánce který fotografuje podmínky imigrantů v azylových domech a tvrdí že je humanitární pracovník přitom nemá dokumenty kterého ho k tomu opravňují ani povolení ke vstupu do těchto zařízení pro uprchlíky-přesto že jsme demokratická země bude zadržen-když někdo jede do Jižního Súdánu který je všeobecně považován za rizikovou zemi tak tam asi nějaký důvod bude pro tak zbytečně riskuje.-předání peněžní pomoci jde i jinak...zákony země ve které se pohybuji musím respektovat a ne diskutovat o jejich správnosti-ostatně ani u nás se nestalo, že by občan před soudem byl zproštěn viny i když soudci dokázal, že paragraf který porušil je hloupý a nesmyslný.

Mám-li být upřimný, pak onomu Súdánci rozhodně nehrozí trest dvaceti let odnětí svobody. Maximálně, jak si tak tipuji, bud e vyhoštěn, ale pravděpodobně po dlouhých průtazích, a na jeho obranu se ozve hlas minimálně pěti neziskových organizací, které vyvinou takové úsilí, že vyhoštění bude skoro nemožné.

Blogerka Palková dále uvádí ve svém blogu citaci z různých článků asi v tomto znění:
Petr Jašek je český novinář a misionář, který byl zatčen súdánskou národní bezpečnostní a zpravodajskou službou12. prosince 2015 pro doplnění výpovědi Aliho Omara Mousa Hassaba-Alla. Podle tohoto prohlášení se tedy zdá, že celkem nevinný člověk měl jen svědčit. Jinde se ale dočtete: Při jedné z cest do Súdánu překročil jeho hranice nelegálně, bez víza a mimo hraniční přechod. Úřady ho proto vinily z nelegálního překročení hranice.Na podzim roku 2016 začal v Chartúmu soudní proces, ve kterém byli Jašek a s ním dva súdánští pastoři Hassan Taour a Abdulmon Abdumawla obviněni z protistátní činnosti a špionáže. Jašek se jich měl dopustit publikováním informací, které poškozovaly obraz Súdánu v zahraničí. Zdroj: https://libusepalkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=697563

Vzhledem k tomu, že totalitní režimy, třeba náboženského charakteru si vždy najdou důvod, jak dát někomu dvacet let. Bývalé Československo bylo toho zářným důvodem, pak beru s jistou rezervou obvinění ze špionáže, hrozného nelegálního přechodu, peníze, které chtěl někomu pan Jašek darovat. Respektuji ateismus blogerky Palkové, leč její přístup v tomto směru považuji za mírně řečeno velmi populistický a manipulativní. Ale blogerka Palková má právo na pocit, jistého zadostiučinění, když křesťanský misionář dostane trest smrti. Ačkoliv v tomto případě vlastně Súdán byl "velkorysý" a dal panu Jaškovi jen dvacet let.

Osobně si myslím, že pokud byly nějaké peníze za pana Jaška vyplaceny, bylo to v pořádku a doufám, že kdyby se blogerka Palková nějakou nešťastnou náhodou dostala v zahraničí do problému a spravily by to peníze, nechť jsou i v tomto případě vyplaceny. A to nemohu tvrdit, že blogerka Palková patří mezi mnou oblíbené ženy.

Pochopitelně, pokud by pan Jašek, či blogerka Palková pašovali prokazatelně drogy, pak bych ani necekl, kdyby je v té kaši, co si navařili, stát nechal. Drogy jsou fakt svinstvo. Větší než misionářství, nebo nelegální překročení hranic.

Dále mne zaujal komentář přispěvatelky Moudré:
Martina Moudrá 70369 Blog Obracet kohokoliv na vlastní víru, ať už je jakákoliv, s vědomím, že konvertovaní budou zcela nepochybně ve své vlastní domovině pronásledováni, je zločin. Sobecký, drzý a sebestředný.
Musím říci, že jsem udiven, nemohu říci pobaven, takovým postojem. Samozřejmě respektuji jako demokrat právo i na takový způsob vyjádření, ale jen mi není jasný v čem spočívá sobeckost, drzost a sebestřednost misionářů, kteří v rámci své víry se zavázali šířit Evangelium, když podle svého přesvědčení konají dobro, neb vědí, že žijeme v slzavém údolí, po kterém následuje spása a život věčný. Nasazují vlastní život aby se přiblížili Kristu, který podle křesťanské víry obětoval vlastní život, aby tím vykoupil ty kdo v něj uvěří.

Ti, co v něj neuvěří nevykoupil. Tak prostá je tohle pravda a jen mi uniká, co na tom někoho rozčiluje. Možná ten požadavek, odevzdat se Bohu a hlásat jeho Slávu a Velikost. Blogerka Palková, přispěvatelka Moudrá netouží být spaseny, nic proti tomu. Nakonec i kdyby se obrátily v poslední hodině svého života z milosrdenství, nikoliv ze skutků budou spaseny. jak nás učí Církev svatá katolická.

Jak už jsem řekl, mnohdy se člověk ocitne ve světě v potížích, které nepředpokládal. Stalo se mi v Izraeli, že jsem šel po pláži a nevěda, narazil jsem na pláž, kde se koupaly zahalené ženy. Strážce na špačku na mě namířil pušku. Naštěstí jsem stačil zmizet dřív než mě zastřelil. A to podotýkám jsem na zahalené ženy zvědavý fakt nebyl.

A stejně tak jsem se ocitl ve Španělsku nedaleko nějaké tajné základny, o které jsem neměla ni tušení a naštěstí mě dva mladí lidé odtamtud dopravili do bezpečí. Měl jsem sebou pochopitelně fotoaparát a mohl jsem snadno být považován za špiona. Být tam dřív hlídka, než ta dvojice, nevím nevím. Ano misionář Jašek obrací na víru. Leč obrací jen ty, kteří chtějí být obráceni. Podobně jako obracejí na víru v České republice muslimové ty, kteří chtějí vyznat islám.

Blogerka Palková, včetně dalších blogerů jsou vůči křesťanství nekompromisní, ale to je asi jejich věc. Nehodlám ji přivádět na víru pravou, pouze se mi v tomto směru zdá být jak ona tak ti další zarputilí odpůrci, dost komičtí. Většinou se chovají jako ohrožení lidé. Taková zvláštní úzkost z toho postoje plyne. Přemýšlím, čím se cítí tak ohroženi.

Mě lidé jiného náboženství nevadí. Tedy dokud mi ho necpou násilím. Mohou mi nabídnout, já odmítnu a „jedeme dál, močálem bílým kolem černých skal.” jak praví klasik William Shakespeare ve svých Sonetech. Ale mají právo být komičtí, či úzkostní. Mimochodem, úzkost a komičnost nejsou diagnozou. Jo jo.

Autor: Jan Jílek | pondělí 4.2.2019 11:35 | karma článku: 25.45 | přečteno: 1293x

Další články blogera

Jan Jílek

Chutná snídaně

Jak už to bývá, občas mezi hromadou hlušiny, člověk objeví perlu. Či diamant. Nejsem znalec operních hvězd, vlastně tak nějak znám pár tenorů, jako byl Pavarotti, ale díky blogu paní Beaty Krusic, jsem takovou perlu objevil.

20.2.2019 v 8:13 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 444 | Diskuse

Jan Jílek

Trocha beletrie rudé jízdě neuškodí

Moc se mi líbil blog pana Ziegrela o přispění katolické církve k záchraně českého jazyka v době národního obrození. Pochopitelně přispěchala rudá jízda a anticírkevní agitátorka, aby se pustili do debaty.

18.2.2019 v 22:32 | Karma článku: 27.10 | Přečteno: 704 | Diskuse

Jan Jílek

Život není peříčko

Tak, vyndali mi stehy z operační jizvy, sdělili výsledek histologie, Pochopitelně: „Maligní.” S čímž jsem počítal. Zatím kontroly, prý odoperovali všechno. Tak uvidíme.

18.2.2019 v 16:20 | Karma článku: 21.34 | Přečteno: 830 | Diskuse

Jan Jílek

Bdění a snění

Co jsem doma z nemocnice, probouzím se dost časně zrána. Asi stařecká nespavost. Ale na druhou stranu, každé probuzení znamená zlepšení stavu. Už se nemusím bát bolesti ze zakašlání.

17.2.2019 v 7:18 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 402 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Vargulič

Jarmulka, propiska a rukavička..

Pan premiér si při návštěvě Starého města v Jeruzalémě schoval do kapsy jarmulku. Nejasně - velmi nejasně - si pamatuji, že jiný náš čelný představitel (možná ještě čelnější) strčil kdesi při podpisu rovněž do kapsy propisku..

21.2.2019 v 10:19 | Karma článku: 5.68 | Přečteno: 121 | Diskuse

Roman Enders

Jen tak si zaletět do Říše fantasie...

Mezi řetězci hypermarketů u nás se vyskytuje jeden, jehož prodejny nejsou zdaleka tak četné, zato tam mívají různé zboží, které znám z ciziny a bývá tam daleko klidnější atmosféra.

21.2.2019 v 9:36 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 158 | Diskuse

Jan Jílek

Chutná snídaně

Jak už to bývá, občas mezi hromadou hlušiny, člověk objeví perlu. Či diamant. Nejsem znalec operních hvězd, vlastně tak nějak znám pár tenorů, jako byl Pavarotti, ale díky blogu paní Beaty Krusic, jsem takovou perlu objevil.

20.2.2019 v 8:13 | Karma článku: 11.88 | Přečteno: 443 | Diskuse

Kristýna Burgerová

I muži mají své dny

aneb frustrace posledních dní, protože tohle může napadnout jen chlapa. Některé příběhy zkrátka nevymyslíš.

20.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.05 | Přečteno: 919 | Diskuse

Iva Marková

Člověk chtěl, ale nemohl - to bylo na té době nejhorší

Jiří Kvapil byl v letech 1972-1981 jedním z nejlepších československých cyklokrosařů. Na kole najel tolik kilometrů, že by 15x objel zeměkouli.

19.2.2019 v 22:36 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 625 | Diskuse
VIP
Počet článků 1169 Celková karma 20.72 Průměrná čtenost 703

Terapeut, spisovatel, cestovatel, snílek Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz