Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vizionářky z východního Slovenska

3. 08. 2017 1:29:12
Na doporučení Vlasty Fišrové jsem shlédl dokument: „Ivetka a hora.” Příběh o dvou dívkách, kterým se v rodném kraji mé matky, pět let zjevovala sv.Panna Maria.
Dokument mne vtáhnul a byl skvěle udělaný. Vyprávět ho nebudu, dám na něj odkaz a kdo ho neviděl, myslím, že neprohloupí, když ho shlédne. Samotný život dvou protagonistek se nevyvíjel, jak by leckdo předpokládal, oddáním se řeholnímu životu, ale obě se vdaly, měly rozhodně dost se svou zkušeností nejen radosti, ale i potíží. Ve filmu je o těch peripetiích povězeno samotnou protagonistkou Ivetou dost a dost. Není nutné abych vyprávěl jejich život, když ve filmu je hlavně o Ivetě Korčákové, dnes Hudákové řečeno docela hodně. Katarina Vislocká vystupuje méně, je jakoby v pozadí.

Našel jsem si i s Katkou rozhovor, byl hodně střízlivý, líbil se mi. Je jiná než Iveta. Občas se vyplatí napsat blog s lehce náboženskou tématikou, neb se člověk dozví, co ještě nevěděl díky komentářům. Děkuji paní Fišrové za informaci. Říkal jsem si, že asi není jednoduché být tím, komu se stane tak zásadní věc, jako je zjevení Panny Marie. Obě ženy nakonec odešly ze Slovenska, jedna žije v Anglii, druhá v Americe a tam se moc o své dětské zkušenosti nešíří. Ani se jim nedivím. Také bych nestál o to aby mi lidé díky něčemu, co jsem zažil nakládali na hřbet požadavek kompletní svatosti.

Nepochybuji, že se jim zjevila Panna Maria, nemám v úmyslu ani shazovat ty poselství, která jsou relativně jednoduchá. Nakonec, proč by Bůh, či matka Boží měli mít sáhodlouhé složité proslovy? Už samotná přikázání jsou jednoduchá. Bůh mluví k člověku jasně a stručně. „Miluj bližního svého, jako sebe sama. To je nejvyšší přikázání a stojí na něm celý Zákon i všichni proroci.” Jen lidé si dělají víc věci složitě, než je třeba. Ale nese prachy, ona složitost.

„Modli se a pracuj!” Říká sv.Benedikt. Když pracuješ, máš svůj chleba a modlitba potěší duši. Panna Maria na těch holkách také víc nechtěla. Tedy spíše skrz ty holky vzkazovala lidem. ”Modlete se! Pečujte o svou čistotu. ” Iveta mi zaimponovala svou odvahou, opustit řeholní společenství, do kterého v šestnácti letech na nátlak lidí z okolí odešla, aby když zjistila, že nemá povolání pro řeholní život, se snažila přesto žít podle toho nabádání Panny Marie. Není vůbec jednoduché s takovou minulostí opustit ten svět modlitby a služby, což by především řeholní společenství mělo naplnit a žít podle svých představ, nikoliv podle představ pana faráře.

Nechtěla plnit představy druhých lidí. Chtěla, a jistě i dnes chce být dobrou křesťankou, ale ne žít život světice, podle představ jiných. V tom mne ten film oslovil nejvíc. Pamatuji se, jak mne tlačili někteří lidé z církve, ale i terapie, do něčeho, co jsem vůbec nechtěl. Také jsem se nedal, nesplnil jsem tu „povinnost“ kterou jsem podle některých měl a šel dělat, co dělám dodnes.

Najednou jsem věděl, že pokud mne někam Bůh povolává, tak přesně míří ono povolání do toho blázince, jako terapeut. Žádný klub „Z” žádné řeholní společenství, ale jen a jen ten blázinec. Udělal jsem, co jsem cítil, že mám udělat a nemusel jsem od té doby přemýšlet, jestli jsem se rozhodl správně. Jsem tam, kam patřím. Nebylo a není ona práce vždy jednoduchá, peněz moc nebylo, ocenění ještě méně, ale i v těch nejtěžších dobách jsem vždy udělal, co jsem měl a Bůh zařídil, že jsem mohl zůstat, tam kde jsem.

A dostal jsem i možnost co dělám docela dost zpopularizovat. Aniž bych o to jakkoliv usiloval. Najednou jsem měl možnost ukázat nejen tu obvyklou tvář závislosti, ale i tu skrytou, co se týče spoluzávislosti. Občas, když někomu pouštím nějaký díl z toho seriálu, „Ze závislosti do nezávislosti.,” dívá se z některých dílů na mne sv.Antonín Padovský, neboť jsme některé díly točili ve věži bohnického kostela. A má tam sochu. Sv.Antonín Padovský je můj oblíbený světec. Docela věřím, že v tom měl také prsty on. Zařídil to natáčení a pomohl nám najít ten správný výraz celého toho seriálu.

V době toho natáčení jsem právě putoval pěšky z Prahy do Padovy, ke svatému Antonínovi. Tak si myslím, že tu pouť vzal v potaz a pomohl nejen Markétě, za kterou jsem šel orodovat, aby ji pomohl, měla leukemii. Uzdravila se. Jestli jen díky chemoterapii, ale tam už to vypadalo hodně zle, nebo i samotné pomoci sv.Antonína. Ale i nám, co jsme točili ten seriál, myslím hodně pomohl.

Tak, nakonec sem dám ty odkazy. Na film i na rozhovor s Katarinou Vislockou. Kdo neviděl, má možnost kouknout. Jinak, jedná se v tom dokumentu o církev řeckokatolickou. Aby neznalí byli v obraze. Což jsou také katolíci, ale s jiným rituálem, než západní církev. . Jo jo.

Na tom filmu je nejlepší, že ho natočil ateista. :-)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10215920663-ivetka-a-hora/30829434001

A tady je rozhovor s Katarinou Vislockou

Autor: Jan Jílek | čtvrtek 3.8.2017 1:29 | karma článku: 19.77 | přečteno: 1084x

Další články blogera

Jan Jílek

Podzim podzim přichází

Podzim přichází a s ním i podzimní počasí a smutky. Oznámila mi má sestra, že zemřel její první muž, táta jediné mé neteře. Tak už to v životě chodí. Rodíme se, umíráme.

22.10.2017 v 13:45 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 314 | Diskuse

Jan Jílek

Život píše těžké kýče

Volby za námi, běžný život před námi. Tedy je čas připomenout, že divadelní skupina „Nejlepší a nejskromnější” již mám čest vést, zásobovat svými texty a nutit herce aby uměli texty zpaměti. Nezahálí.

21.10.2017 v 16:17 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 314 | Diskuse

Jan Jílek

Odpovědnosti se nevyhneš. Tak či tak

Čtu si na FB, kdo všechno z mých známých byl volit. Osobně půjdu až ráno. Vezmu jedním vrzem volby i nákup. Obojí je důležité.

21.10.2017 v 0:04 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 354 | Diskuse

Jan Jílek

Život bez víry, život ve strachu

Dostal jsem velmi zajímavou knížku, jménem:„Zadní vrátka do nebe. Od Lionela Bluea. Rabín, anglický Žid, který prošel jistou měrou náklonností k marxismu, jako mnoho jeho souvěrců, aby se z něj stal hluboce věřící.

19.10.2017 v 12:50 | Karma článku: 16.02 | Přečteno: 459 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Dana Adámková

Takové normální klábosení

Je fajn, když se člověk může zasmát i sám sobě. Někdy se sám sobě diví, co vypustil z pusy. Při kávě se probere kde co. Roztomilé vzpomínky dnešního sedánku zkusím napsat.

23.10.2017 v 12:09 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 213 | Diskuse

Martina Pixová

Až naprší a uschne

Bylo to tu a je to tu zas. Plískanice. Déšť. Vítr. Zima. Tma. Teplý svršek přes sebe člověk vždycky nějaký přetáhne, ale jak se obout do sloty? Ve městě! Má člověk dbát na trendy a ničit si obuv nebo jsou ve městě gumáky povoleny?

22.10.2017 v 21:55 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 175 | Diskuse

Miroslav Olšák

Zážitky z kontaktní kampaně

Letos jsem se tak angažoval v kontaktní kampani za Svobodné. Jak to vypadá očima takového "rozdávače letáků"? A co říkali lidé, kteří se s námi dali do řeči?

22.10.2017 v 19:51 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 425 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Ani ve stáří nerezignujte na sex

To mi radí jeden z mnohých letáčků v ambulantní čekárně. Ten usmívající se pán na prospektu, v bílém plášti a s nepostradatelným stetoskopem kolem krku asi neví, že mám úplně jiný starosti.

22.10.2017 v 17:13 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 1069 | Diskuse

Jan Jílek

Podzim podzim přichází

Podzim přichází a s ním i podzimní počasí a smutky. Oznámila mi má sestra, že zemřel její první muž, táta jediné mé neteře. Tak už to v životě chodí. Rodíme se, umíráme.

22.10.2017 v 13:45 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 314 | Diskuse
VIP
Počet článků 851 Celková karma 16.11 Průměrná čtenost 714

Terapeut, spisovatel, cestovatel, snílek Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.