Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když nevíš, tak mlč a dívej se

2. 09. 2017 14:52:58
Sobota odpoledne, prádlo se pere, stahuji historický OS Centos 5.9, hodlám ho nainstalovat a zjistit, jestli je pořád tak dobrý, jak byl.

Rád instaluji staré OS systémy na svůj starý počítač. Připomíná mi ona snaha, ty pionýrské doby, kdy jsem se seznamoval s Linuxem a jinými open source systémy, jak FreeBSD, NetBSD, nebo OpenBSD. V padesáti letech jsem se učil základy jak něco nainstalovat, nakonfigurovat, nic jsem o IT nevěděl, nic neznal, jen jsem si říkal, že když se tomu rozumět naučili jiní, je dostupné ono naučení i pro mne.

Takhle mám většinu věcí. Můj zemřelý kamarád Radim, který mi byl v těhle věcech zpočátku oporou, říkal, že: „Když se něco dost dlouho učíš, tak se tu činnost naučíš. Měl jsem v životě štěstí na chytré lidi. Zřejmě asi také z toho důvodu, že jsem na jejich chytrost nežárlil, ale byl jsem ochoten je respektovat a naučit se od nich mnohé.

V terapii se setkávám s mnoha chytrými lidmi, (v terapii hlupáci většinou dlouho nevydrží,) kteří hrozně neradi připouštějí, že něco nevědí a když nevědí, tak usilovně hájí svou nevědomost. A čím jsou chytřejší, tím lépe jim ono hájení jde. Většinou jsou to absolventi technických disciplín, co mají pocit, že vše lze vypočítat, seřadit do logických celků, které jdou jeden za druhým. Co nejde vypočítat, podle jejich mínění, neexistuje.

Rádi by se seznámili s hezkými a chytrými ženskými, a prý jsou málo nadaní v tomto smeru. Což je jejich omyl. Pokud jim říkám, že občas stačí jen pozorovat, chovat se podle signálů lidí kolem nich, jsou velmi skeptičtí. Mají pocit, že k tomu je nějaké zvláštní nadání, extra výřečnost, či jiná moudrost. Není. Rozumění lidem, empatie je celkem docela dobře naučitelná. Stejně tak terapeutická dovednost. Dělá-li člověk dost dlouho tu práci, dodržuje-li její pravidla, najednou zjistí, že vidí věci, které předtím neviděl, funguje mu intuice, o které netušil dříve, že existuje a pokud tušil, pak si myslel, že je jen pro někoho.

Takže tak. Lze se naučit mnohé, mnohé pochopit a pak spojit do jednoho proudu. Dal jsem se v poslední době na čtení vědecko-mystických publikací. Jako třeba Amit Goswami a jeho: „Kvantový doktor.” Už jsem tu inseroval i jiné autory tohoto typu: Candice Pert, Rupret Sheldrake. A jiní. Nemohu říci, že bych jim nějak rozuměl. Ale doufám, že vytrvalým čtením, pochopím alespoň trochu, co je epigenetika, co je kvantová teorie, ale tu prý až se zblázním, protože normální člověk se selským rozumem ji pochopit nemůže. Nakonec, prý ani Einstein ji nepochopil. A to byla nějaká palice.

Na druhou stranu, myslím, že mám smysl pro paradoxy a absurdno, tak bych se mohl možná někdy dozvědět, jak je to s tou částicí, tedy elektronem, co je všude, kdy ho nikdo nepozoruje a pokud pozoruje, tak je někde na tom místě, kde zrovna je. Tohle je stejně složité pochopit pro mne, jako pro mé klienty, že život v abstinenci, není trvalá nuda, že chlap si nemusí nutně dát panáka, aby našel odvahu sbalit ženskou a že ono seznamování má nějaký systém, který v podstatě není složitý. Má svou logiku, i když se to někomu nezdá.

A stejně tak v IT funguje intuice a nejen přísně logické zákony. Obojí se doplňuje, obojí tvoří jeden celek. Lidské tělo, lidské vědomí, lidská mysl, nejsou oddělenou entitou, ale jedním celkem, když se zlobím, zároveň se zloba projevuje v mém těle, a když tělo udržím v klidu a nehybnosti, projeví se onen klid i v mé mysli a vědomí. Jasně definované přírodní zákony a k tomu kvantová nesrozumitelnost a nejasnost a přesto je fyzika jen jedna.

Tím nechci říci, že bych bez kvantové fyziky a mikrobiologie a IT nemohl žít. Nakonec, většinu života jsem se obešel bez těch všech pouček, cvičil jsem nehybnost a klid v jógových asánách, meditačních pozicí a vůbec nic jsem netušil, že se o tyhle věc zajímají seriozní vědci, kteří ten mystický jazyk dokáží převést do jazyka vědy a popsat biochemické reakce živých tvorů. Tím nechci říci, že bych tomu rozuměl dnes. Ale je ta věda tak nádherně tajemná, že kam se hrabou všechny ty tajemné příběhy, co jsem třeba četl, nebo viděl ve filmu.

Čtu, čtu, ničemu nerozumím, najednou mi něco málo dojde a v tom prožívám v celém těle onu radost z pochopení a pak mi dojde, že mají pravdu, když říkají ti vědátoři, že emoce se týkají celého těla, nejen mozku. Že mnohé věděli ti staří mystici a myslitelé, pouze onu znalost popisovali trochu jiným jazykem. Například. Dnes jsem dostal mail, ve kterém mi nabízejí jako úžasnou moudrost cvičitelé síly, půst.

Nepochybně moudrost to je, jenže co mi nabízejí jako novinku pod názvem: „livehack”, mi Honza Lutera nabízel před více jak třiceti lety jako ozdravný půst, vyzkoušel jsem a věděl jsem, že občas se postit je moudré. Ono, tuhle moudrost znali křesťanští Otcové z pouště, stejně jako Buddha a sadhuové a jiní jógoví mistři. Vždy mne pobaví, jak v rámci marketinku mnozí jedinci oznámí něco nového, jedinečného, pod sluncem zatím neviděného a ona je to jen stará věc s novým názvem a za velké peníze.

Tak jsem si mírně zameditoval u blogu. Meditovat se dá v chůzi, při psaní, pomalém pohybu při čikungu, stejně jako v nehybné pozici v sedě. UnetBootin mi zatím připravil instalační USB s Centos 5.9 a jdu na to. Uvidíme, jak vše dopadne. Centos 5.9 jsem ještě z USB neinstaloval. Jo jo.

A něco pro nesmělé: Karel Hála si stěžuje.

Autor: Jan Jílek | sobota 2.9.2017 14:52 | karma článku: 15.97 | přečteno: 432x

Další články blogera

Jan Jílek

Proč bychom se netěšili, když nám Pán Bůh zdraví dá

Malování je děsná zábava. Strávil jsem kreslením celé odpoledne. Tedy do chvíle než se dostavili herci a Ivana Sovišová, kterou jsem pozval, aby se seznámila jak se souborem, tak hlavně se Zuzanou.

24.9.2017 v 23:55 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 119 | Diskuse

Jan Jílek

Jo, časy se fakt mění

Hezky jsem strávil sobotu. Malováním, posloucháním muziky mého mládí, spánkem a kliky. Posiluji, abych nebyl tak hadrovitý.

24.9.2017 v 1:26 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 338 | Diskuse

Jan Jílek

Maluj zase obrázky

Minulou sobotu jsem po padesáti letech vzal do ruky barvičky, kterým jsme kdysi říkali: „Vodovky ”. Má láska, jež mi ty barvičky půjčila a věnovala mi papír ze svého draze nakoupeného bloku, jim říká: „Akvarelové barvy.”

23.9.2017 v 0:45 | Karma článku: 15.78 | Přečteno: 345 | Diskuse

Jan Jílek

Ať první hodí kamenem

Mám takový zvyk, že když přijde klient, že má „vzrušující” manželství, nebo partnerský vztah, navrhnu mu, aby přestal cokoliv řešit.

17.9.2017 v 11:21 | Karma článku: 16.43 | Přečteno: 593 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Jílek

Proč bychom se netěšili, když nám Pán Bůh zdraví dá

Malování je děsná zábava. Strávil jsem kreslením celé odpoledne. Tedy do chvíle než se dostavili herci a Ivana Sovišová, kterou jsem pozval, aby se seznámila jak se souborem, tak hlavně se Zuzanou.

24.9.2017 v 23:55 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 119 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Pět z milionu

Proč právě tento nadpis ? Protože mně nejen cosi, ale ,,kohosi" i připomíná. Herce. Herce Jana Třísku. Film z r. 1959 byl dosti poplatný době svého natočení. Ovšem jedna scéna z onoho povídkového filmu mně v paměti utkvěla.

24.9.2017 v 22:29 | Karma článku: 13.38 | Přečteno: 738 | Diskuse

Vít Olmer

Zneužití symbolu dámského přirození

V Praze na Kampě probíhá výstava k výročí povodně v roce 2002. Smutné je, že z velkoformátové fotografie na nás shlíží primátorka Krnáčová jako princezna se zlatou hvězdou na čele, avšak místo ní má namalované dámské přirození.

24.9.2017 v 14:21 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 1647 | Diskuse

Vít Olmer

Zneužití symbolu dámského přirození

V Praze na Kampě probíhá výstava k výročí povodně v roce 2002. Z jedné velkoformátové fotografie na nás shlíží primátorka Krnáčová jako princezna se zlatou hvězdou na čele, akorát místo hvězdy má namalovanou p..u.

24.9.2017 v 13:18 | Karma článku: 18.50 | Přečteno: 965 | Diskuse

Daniela Bulířová

Proč nemůžeme ostatní naučit to, co sami neznáme?

Představte si situaci, kdy přijdete na svoji první hodinu angličtiny k němu, kdo o sobě tvrdí, že je lektor, a že vás úskalím poznávání cizího jazyka úspěšně provede.

24.9.2017 v 9:38 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 274 | Diskuse
VIP
Počet článků 835 Celková karma 17.73 Průměrná čtenost 718

Terapeut, spisovatel, cestovatel, snílek Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz

Seznam rubrik

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.